Про тимчасові технічних вимогах до кабельних систем обігріву (ВТТ КСВ)

Тимчасові технічні вимоги до кабельних систем обігріву ВТТ КСВ представляють із себе досить цікавий документ, який бажано вивчити тім, хто займається професійним монтажем теплих підлог і інших КСВ.
Ознайомитися з повним текстом вимог можна тут: скачати ВТТ КСВ.
На відміну від незліченних інструкцій з монтажу та експлуатації гріючих кабелів, що представляють собою іноді не завжди якісний переклад зарубіжних інструкцій, ВТТ КСВ є основним документом для монтажника, що має юридичну силу. Як показує практика, з багатьох монтажників теплих підлог, навіть не всі професіонали знайомі з ним.
Для монтажника і просунутого замовника ми акцентуємо увагу на деяких моментах, процитувавши і коротко прокоментувавши частини цього документа.
Нагрівальний кабель ― основа класичної теплої підлоги
Незважаючи на те, що деякі моменти цього документа викликають посмішку (зокрема п. 5.37: Категорично забороняється до виконання бетонної стяжки або іншої захисного покриття ходити по укладеному кабелю - яким чином на практиці можна здійснити це положення не зовсім ясно), документ являє собою великий інтерес і містить основні визначення і поняття у ньому вперше утвердждени деякі важливі положення.
Для чого потрібні теплі підлоги?!
1.17. Допускається застосовувати кабельні системи обігріву невеликої потужності в якості джерел додаткового (комфортного) теплопостачання в спорудах і приміщеннях, що знаходяться в приватній власності (наприклад, підігрів підлоги у ванних і саунах, обігрів грунту в теплицях і оранжереях, обігрів дахів та водостічних труб, гаражів та під'їзних шляхів до них і т. п.). У цьому випадку власник споруди (приміщення) зобов'язання зобов'язаний одержати дозвіл на монтаж та експлуатацію КСВ в територіальному органи Держенергонагляду (див. Також 4.4.)
Це означає, зокрема, що значна частина теплих підлог встановлені зараз з порушенням вимог.
2.16. Не рекомендується використовувати один нагрівальний кабель для обігріву підлог декількох приміщень.
Бажання заощадити і обігріти кілька приміщень одним кабелем (наприклад ванну і передпокій) може призвести до неправильної роботи системи: недогріву або перегріву частин КСВ.
2.26. Підключення нагрівального кабелю безпосередньо до електричної мережі без пристроїв автоматичного управління і захисту, категорично забороняється, за винятком саморегулівних кабелів
На жаль, нам відомі випадки, коли теплі підлоги встановлювалися на звичайний вимикач. Результат і наслідки нам невідомі.
3.7.1. Обов'язковою є установка ПЗВ з номінальним струмом спрацьовування не більше 30мА для групових ліній, які живлять кабельні системи обігріву в приміщеннях з підвищеною небезпекою і особливо небезпечних, наприклад, в струмопровідних підлогах ванних кімнат, басейнів, кухонь тощо
У всіх інших випадках використання КСВ, включаючи зовнішні установки, допускається використовувати ПЗВ зі струмом спрацьовування до 300мА.
Обов'язково ставте ПЗВ (пристрої захисного відключення) там, де є така можливість.
3.8.2. Нагрівальні кабелі, замоноліченими в підлогу, повинні мати заземлення (занулення) металеву оболонку, приєднану до системи зрівнювання потенціалів. У разі застосування нагрівальних кабелів, які не мають металевої оболонки, вони повинні бути покриті заземленою металевою сіткою, приєднаної до системи зрівнювання потенціалів.
Не допускається застосування у цих приміщеннях систем місцевого зрівнювання потенціалів, не поєднаних з землею.
4.19. Система заземлення електроустановки, живильної систему обігріву відповідно до п. 7.1.57 ПУЕ повинна бути прийнята типу TN-CS або TN-S. Групові КСВ мережі напругою 220В повинні виконуватися трипровідними (фазний, нульовий робочий та нульовий захисний провідники), а напругою 380В ― п'єр ятипровідних.